Kaip kurti saugią aplinką? 4 naudingi klausimai

2022 m. vasario 10 d.

#dirbantiemssuKOMANDA

Kaip kurti saugią aplinką? 4 naudingi klausimai.

Tikriausiai kiekvienas nori jaustis dirbantis kuo mažiau rizikingoje ir kuo daugiau saugioje aplinkoje.

Kai jaučiamės saugūs, mes turime priėjimą prie savo resursų ir mūsų galimybės gerokai plečiasi. Priešingai nutinka „kovok arba bėk” bei „sustink” rėžime – mes tarsi atkertame nuo savęs savo pačių resursus. Nekalbu jau apie tai, kad saugiau besijaučiauntys žmonės labiau įsitraukę į darbus, užduotis, yra kūrybiškesni.

Kas kuria saugumą? Įsivaizduokite, kad mes kaskart nebyliai santykyje klausiame savęs (pagal M. B. Stanier):

1. Ar Tu su manimi ar prieš mane? Jei Tu su manimi, man saugu, o jei ne – man pavojinga
(poreikis priklausyti).

2. Ar aš žinau, kas nutiks ar ne?
Jei žinau, kas nutiks, man saugu, o jei ne – pavojinga (lūkesčiai).

3. Ar Tu svarbesnis už mane ar aš svarbesnis už Tave? Jei aš svarbesnis ar lygus su Tavim, man saugu, o jei ne – pavojinga (statusas).

4. Ar aš turiu pasirinkimą ar ne? Jei turiu pasitinkimą, man saugu, o jei ne – pavojinga (autonomija).

Puikiai suprantama, kad tai juoda-balta mąstymo klaidos, tačiau nepaisant to, tai vis tiek egzistuoja ir veikia iš dalies automatiškai pas daugumą mūsų (aš tikrai ne išimtis). Tai patvirtina ir evoliucinė psichologija.

Kartais pafantazuoju, kas būtų jeigu mes per šiuos keturis kriterijus kas kartą perfiltruotume savo siunčiamas tiek verbalias, tiek neverbalias žinutes ir labiau suprastumėm savo daromą tiesioginę įtaką į saugią aplinką?

Galite peržiūrėti savo kokį nors video įrašą, kuriame Jūs esate santykyje su kitu ar kitais, ir paanalizuoti pagal šiuos klausimus savo poveikį kitiems. Kas kurtų nors vos vos didesnį saugumą?