Humanistinės ir egzistencinės psichoterapijos institute Monika Šliupienė mokėsi logoterapijos (V. Frankl ir A. Langle). Ši egzistencinės terapijos forma grindžiama prielaida, kad pagrindinė individų motyvacinė jėga yra prasmė.
„Besimokant daug kas išgyvenama asmeniškai ir keliauja per mus pačius. Tad ir šį kartą teko prisiminti, kas man yra prasminga. Buvo įvairiausių svyravimų. Pamenu, tikėjau, kad man be galo prasminga yra padėti kitiems ir kažkokį indėlį palikti pasauliui (vis dar tai rūpi). Tada švytuoklė nunešė į visai kitą pusę – buvo beprasmybės etapas. Juk išties, daug kas laikina: ateina ir praeina. Siekiu, stengiuosi ir vėl siekiu, stengiuosi. Ir vardan ko tai, jei galiausiai vis tiek – mirsiu.
Tada nusistovėjo mane bent tam kartui patenkinusi mintis – man prasminga yra patirti, pažinti. Ir ne tiek svarbu ką: skausmą ar džiaugsmą. Galiausiai ir nebūna vieno be kito. Tuomet sunkiu metu pradėjau sau mintyse kartoti (gal ir ne visada nuoširdžiai): ačiū, jog galiu tai patirti. Ir laimės akimirkomis sakydavau tą patį.
Ir tai iki dabar man atrodo prasminga – patirti, pažinti.
Net ir tai, ką reiškia dirbti po darbo (iš HR L&D rolės skubėti į psichoterapijos centre nuomuojamą kabinetą ir konsultuoti) bei mokytis po mokslų (po psichologijos studijų Vilniaus universitete sesijos vykti į psichoterapijos studijas Birštone). Tai juk ir yra profesijos keitimo kaina.
Buvo prasminga tai patirti, o dabar jau netrukus bus laikas tik konsultuoti, kitaip – kurti daugiau #vietosapmąstyti #vietosgyti. Ir, žinoma, tęsti mokslus. Ir… pridursiu, kad logoterapija išties man labai artima.”
Bendrai logoterapija orientuota į ateitį ir siekia, kad žmogus sugebėtų kasdien atradinėti prasmes. Prasmės egzistavimas saugo žmogų, kartais net gelbsti jo gyvybę.
Ir prasmės klausimas yra labai konkretus, ne kažkoks meta lygmuo. Čia tas pats, kaip klausti, koks ėjimas šachmatuose geriausias? Pats klausimas beprasmis tol, kol mes nepriartėjame prie šachmatų lentos ir nematome konkretaus figūrų derinio joje. Panašiai ir gyvenime. Ateitis miglota, mums nežinoma, tad – kas dabar, šiuo metu ir šiomis aplinkybėmis regisi prasminga tau?
Ir ačiū, kad įsileidi gimstančius atsakymus (šypsena).