Turiu pagrįstų prielaidų, kad kai kurie vis dar pykstate ant manęs dėl iš dalies apmokestinto turinio (kiek neliūdusi).
Na, dažniausiai erzina ne sumos, o kad reikia kažkur eiti, registruotis.
Nebandysiu įtikinėti (šypsausi).
____________
#dirbantiemssuSAVIMI
Vakar Monika Šliupienė klausė pool’e, ar norėtumėte sužinoti, kokie psichikos gynybos mechanizmai pas jus dominuoja ir kaip jie veikia?
Gynybos mechanizmai iš dalies yra naudingi, nes jie saugo mūsų psichiką – neleidžia mums kažko galimai skaudaus ar net tuo metu nepakeliamo sužinoti apie save. Visgi kartu tai yra ir neigiama jų pusė – tam tikrus dalykus būtų svarbu apie save sužinoti laiku, kad mes ir toliau nesąmoningai nekurtume tokių situacijų, kurios tik patvirtintų ir pastiprintų mūsų ribojančius įsitikinimus, kas ir veda prie vis labiau ir labiau iškreiptos mūsų realybės, o dar vėliau net gal ir ligos.
Taigi yra nedidelė riba tarp to, kada gynybos mechanizmai mums padeda, apsaugo, o kada jau virsta atipiniais ar net patologiniais. Be to, gynybos mechanizmai ir yra destruktyvūs labiausiai dėl to, kad dažniausiai veikia nematu, t. y. mums patiems to nestebint, ir mes apie jų poveikį dažnai net nesuprantame.
Yra aštuoni pagrindiniai mūsų psichikos gynybos mechanizmai: neigimas, išstūmimas, regresija, kompensacija, projekcija, perkėlimas, intelektualizacija (racionalizacija), reakcijų formavimas.
Ir labai simboliškai, šiandien (antrą mėnesio antradienį) — psichikos sveikatos dieną — Contribee paskyroje pasidalinome 40 teiginių testu, kurį atlikę sužinosite, kuriais gynybos mechanizmais naudojasi jūsų psichika. Taip pat pateiktas trumpas kiekvieno iš pagrindinių mūsų psichikos gynybos mechanizmų aprašymas.
Pavyzdžiui, jei save identifikuosite, kaip žmogų, kuris niekada neverkia ir sunkiai prisimena pavardes, gali reikšti (priklausomai nuo kitų testo teiginių rezultatų), kad jūsų psichika naudojasi IŠSTŪMIMO gynybos mechanizmu. Tada iš sąmonės yra pašalinamos kankinančios mintys ir jausmai. Po išstūmimo asmuo nesuvokia jo nerimą sukeliančių konfliktų, neatsimena traumuojančių įvykių. Išstumtos mintys nepraranda savo aktyvumo pasąmonėje ir kartais prasiveržia.
Arba kitas pavyzdys, jei save identifikuosite, kaip žmogų, kuris priėmęs kokį nors sprendimą, po to dar apie jį svarsto, gali reikšti (priklausomai nuo kitų testo teiginių rezultatų), kad jūsų psichika naudojasi INTELEKTUALIZACIJOS/RACIONALIZACIJOS gynybos mechanizmu, kuomet dažniausiai reaguojama pernelyg daug mąstant, argumentuojant net ir situacijoje, reikalaujančioje emocinio ar veiksmo atsako.
Beje, nors įkeltą testą atlikome Vilniaus universiteto psichologijos studijų metu, visgi jis nėra diagnostinis. Jis labiau suteikia informacijos, įgalina geriau pažinti save ir skatina mąstymą. Galėsite nuo šiol galbūt kai kuriuos dalykus kiek kitaip stebėti.
Primintina, kad įsisąmoninti (pažinti) gynybos mechanizmai ir netenka didžiausiojo neigiamo savo poveikio, nes tuomet ir atsiranda pasirinkimo galimybė.
Contribee nuoroda čia.