Realios fantazijos

2022 m. liepos 6 d.

#dirbantiemssuSAVIMI
Yra labai įdomių tyrimų, kaip smegenis (ir mus kartu) veikia naudojamas esamasis laikas.

Pavyzdžiui, kai žmonės savo prisiminimus aprašė esamuoju laiku, atjaunėjo: tapo fiziškai lankstesni ir miklesni, net žymiai geriau atliko protinių gebėjimų reikalaujančias užduotis. Arba vien įsivaizduojant, kad atliekami fiziniai pratimai, įgyjama jėgos (realiai padidėja raumenų masė!).

Ir tai tikriausiai labiau ne tik apie patį esamąjį laiką, o apie tai, kad jau įsivaizduodami galime daryti fizinį ir psichinį poveikį. Ne ne, nenorima pasakyti, jog verta paskęsti savo mintyse ir neva taip keistis, bet mąstymas neabejotinai yra svarbi (dažnai gal ir kiek lengvinanti) pokyčio dalis.

Monika Šliupienė, ACC: „Mano klientai žino, kaip aš kartais prašau paeksperimentuoti mintyse ir tarkim, hipotetiškai papasakoti man apie kažką, kas jiems svarbu.

Ir tai nėra kokia nereali fantazija ar nerūpestingas svajojimas bei padrikų ne visai aiškių minčių kratinys. Šiame kontekste vaizduotės negalima tapatinti su grožinės literatūros rašytojo ar menininko kūrybiškumu, ne.

Visų pirma todėl, kad ši fantazija yra paremta faktine absoliučiai individualia realybe, kurią mes sukaupėme.

O, antra, todėl, kad tai turėtų būti gana konkretūs, o ne migloti dalykai. Mūsų vaizdiniai turėtų būti realūs, jie turėtų būti detalūs. Taip, galbūt tikrovėje kolkas jie dar ir neegzistuoja, tačiau jų turinys turi būti toks, kad jie galimai kažkiek ir pakitę po kurio laiko galėtų iš mūsų galvos peršokti tiesiai į mūsų realybę.

Realiai fantazuokime. Pabandykime taip įsivaizduoti, kad jau tarkime konkreti problema ar rūpimas klausimas išsisprendė: kas tai? Kas vyksta?

Papasakokime, pasidalinkime, įvardinkime esamuoju laiku. Kas galimai aiškėja iš to?

Juk daugybės dalykų pagrindas ir yra mintis. Dar dažniau – įgarsinta.

Ir vakar Tweet’eryje mano perskaityti JAV Prezidento Joe Biden žodžiai kiek siejasi su tuo, kas parašyta šiame įraše – “America is an idea. An idea that is stronger than any army, bigger than any ocean, more powerful than any dictator or tyrant. It gives hope to the most desperate people on Earth, it guarantees that everyone is treated with dignity and gives hate no safe harbor. It instills in every person in this country the belief that no metter where you start in life, there’s nothing you can’t achieve if you work at it.”